balandžio 2018

Edukacinė išvyka į Kauną

Balandžio 28 dieną grupelė 8–10 klasių mokinių išvyko į Kauną. Rimčiausias darbas laukė Kauno tvirtovės VII forte. Edukacinės programos „Van de Graafo ir Omo draugystė“ metu mokiniai susipažino ar prisiminė elektros srovės, įtampos, varžos ir elektrocheminės korozijos sąvokas. Tyrinėdami  įvairių  buityje randamų  medžiagų  elektrinį  laidumą, susipažino  su elektrolitais ir taikydami Omo dėsnį skaičiavo jų varžas. Programos metu mokiniai taip pat susipažino su cheminių akumuliatorių, pirmųjų baterijų veikimu, gamino bateriją iš citrinų bei susipažino su varžų nuosekliu ir lygiagrečiu jungimu.

Po edukacinės programos nuvykome į Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejų. Tokio tipo muziejai reti visame pasaulyje. Todėl mokiniai galėjo savo akimis pamatyti, kaip atrodė XIX a. pabaigos miesto vaistinė, kur ir kaip buvo gaminami to meto medikamentai, užpilai ar įvairūs nuovirai.

Fizikos mokytojas A. Kazakevičius

Chemijos mokytoja T. Radzevičienė

Šeštokiečiai jubiliejiniame „English Just for Fun“

Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijoje nuaidėjo dešimtasis rajoninis anglų kalbos festivalis „English Just for Fun“. Renginyje dalyvavo ir mūsų mokyklos 7–10 klasių mokiniai. Pasirodymų būta įvairių, netrūko muzikos, šokių, vaidinimų, situacijų, inscenizacijų ir, žinoma, geros nuotaikos!

Mūsų mokyklos mokiniai Laura Galdikaitė, Gytis Gliaudenius, Justinas Miliauskas, Patricija Skugorovaitė, Vasarė Tamašauskaitė, Deimantė Tarnauskaitė ir Karolina Šuminskaitė paruošė nuotaikingą, muzikalų, išraiškingą pasirodymą „Late Talent Show“. Laura ir Gytis į savo vakaro šou kvietė pasaulinio masto žvaigždes, kurios atskleidė savo talentus. O kad talentingi, tuo tikrai nesuabejojo publika, skirdama gausiausius aplodismentus ir pagyrimus.

Anglų k. mokytoja Sandra Ažukienė

Ir dar kartą apie integruotas pamokas!

Pirmadienį 6 klasės mokiniams vyko integruota anglų k.-gamta ir žmogus pamoka „Food Pyramid“. Sveikos gyvensenos bei sveikos mitybos svarba diskutuojama įvairių mokomųjų dalykų metu, tačiau maisto tematika itin svarbi ir anglų kalboje. Taip ir gimė šios pamokos idėja.

Biologijos mokytoja pamokos pradžioje aptarė svarbiausius sveikos mitybos principus bei priminė maistingąsias medžiagas. Išmokę anglų kalba įvardinti maistingąsias medžiagas bei pakartoję maisto produktus, mokiniai kūrė savo sveiko maisto lėkštę. Praktinės užduoties metu mokiniai dirbdami poromis iš įvairių iškarpų suklijavo sveiko patiekalo pavyzdį bei jį pristatė anglų kalba.

Toks praktinis darbas mokiniams ne tik patiko, bet kartu ir padėjo iš arčiau susipažinti, kokius produktus ir kodėl turėtumėm rinktis dažniau, o kurių vengti.

Anglų k. mokytoja S. Ažukienė,
biologijos vyr. mokytoja R. Petrauskienė

 

Lazdijų rajono savivaldybės mokinių piešinių konkurso-parodos „Graži tu mano, brangi Tėvyne“ nugalėtojų apdovanojimas

2018 m. balandžio 24 d. Lazdijų krašto muziejuje vyko Lazdijų rajono savivaldybės mokinių piešinių konkurso-parodos „Graži tu mano, brangi Tėvyne“ nugalėtojų apdovanojimas.

Prizinių vietų laimėtojams Lazdijų krašto muziejaus direktorė Daina Pledienė įteikė diplomus, o Lazdijų rajono savivaldybės mero patarėjas Jonas Gudžiauskas pasveikino nugalėtojus ir įteikė Lazdijų rajono savivaldybės administracijos įsteigtos dovanas. Daugiausiai žiūrovų balsų surinkusių darbų autorius pasveikino ir apdovanojo IĮ „Jurkeda“ įsteigtais prizais direktorė Ramunė Jarmalienė.

IV amžiaus grupėje (15–18 metų) II vietą užėmė Vasarė Tamašauskaitė, mokytoja Rita Kulakauskienė, o žiūrovų simpatijų laimėtoja II amžiaus grupėje tapo Ligita Galdikaitė, mokytoja Irena Bernatonienė.

Sveikiname Vasarę ir Ligitą!

Mokytojos Rita Kulakauskienė, Irena Bernatonienė

 

 

Integruota fizikos ir chemijos pamoka

Balandžio 24 dieną 9 klasės mokiniams vyko atvira integruota fizikos ir chemijos pamoka „Elektrolizė“. Mokiniai grupėse atliko ir pristatė tris praktinius elektrolizės darbus: „Vandeninių tirpalų elektrolizė“, „Metalo grąžtas“, „Vaisių galvaninis elementas“.

Fizikos mokytojas Audrius Kazakevičius,
chemijos mokytoja Tatjana Radzevičienė

Dešimtokai lankėsi darbo biržoje

2018 m. balandžio 23 d. dešimtos klasės mokiniai buvo išvykę į Lazdijų darbo biržą. Čia susipažino su veiklos sritimis, atliko profesinių interesų nustatymo testus, išsiaiškino pagrindines savo asmenybės tipo spalvas ir jų reikšmes.

10 kl. auklėtoja G. Umbrienė

Akcija „Darom“: darbingai ir šmaikščiai nusiteikę dalyviai švarino mokyklos teritoriją

Akcija „Darom“ akcija yra vienas didžiausių renginių Lietuvoje, kuris atkreipia dėmesį ne tik į aplinkosaugos problemas Lietuvoje ir visame pasaulyje, bet skatina savanorystės, socialinio atsakingumo ir pilietiškumo jausmus. Balandžio 20 d. visa mokyklos bendruomenė prisijungė prie respublikinės akcijos „Darom 2018“. Mokiniai kartu su klasių auklėtojais, dalykų mokytojais ir kitais mokyklos darbuotojais tvarkė mokyklos aplinką: grėbė pernykštę žolę, rinko šiukšles, šakas, šlavė šaligatvius ir aikštyną, pureno gėlynus. 4ge klasės mokiniai kartu su auklėtoja tvarkė Kalniškės mūšio vietą.

Aktyvus paauglių laisvalaikis

2018-04-19 mokyklos devintokai ir dešimtokai Lazdijų r. Varnėnų kaimo bendruomenės buvo pakviesti laisvalaikį praleisti kitaip: mokiniai vyko į Boulingo klubą Druskininkų SPA Vilnius komplekse. Tris valandas mokiniai turėjo neeilinę galimybę pramogauti kartu su bendraklasiais ir bendraamžiais iš savo ir kitų mokyklų žaisdami boulingą ir amerikietiškąjį biliardą. Daugeliui mokinių tai buvo pirmoji galimybė išbandyti savo jėgas ir fizinę ištvermę boulingo takelyje, tačiau pakankamai sėkminga. Pasibaigus varžytuvėms Boulingo klube, mokiniai su mokytojomis dar užsuko pasigrožėti Druskininkų Vijūnėlės parke pražydusių narcizų jūra. Esame dėkingi Lazdijų r. Varnėnų bendruomenei už galimybę pramogauti kitaip, įgyvendinant projekto „Praleisk laisvalaikį kitaip“ veiklą „Praleisk laisvalaikį kitaip – Boulingo klube“.

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui, 9 kl. auklėtoja J. Vaičeskienė

Po Suvalkiją ir po literatūrą

Saulėtą šeštadienio rytą būrys septintokų ir aštuntokų, paįvairinti kelių šeštokių, lydimi lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų, išvyko Suvalkijos link. Tikslas – aplankyti žymiausias Suvalkijos literatūrines vietas. Kaip žinia, tai kraštas, davęs Lietuvai daug žymių žmonių, todėl ir nuorodų į įvairių visuomenės veikėjų gimimo ar augimo vietas pakeliui matyti ne viena. Mes lankėme žymių rašytojų gimtines ir jiems brangias vietas.

Pirmasis sustojimas – Kūlokų kaimas Marijampolės rajone. Tai „Baltaragio malūno“ ir daugelio kitų kūrinių autoriaus Kazio Borutos tėviškė. Yra išlikusi raudona mūryta sodyba (kokia prabanga tais laikais!), keletas ūkinių pastatų. Mus pasitikęs rašytojo giminaitis trumpai papasakojo apie nenuoramą K. Borutą, jo šeimą, paveldėtą sodybą, pavaišino rauginta gira, o ko nepasakė, spragas užpildė mokytoja A. Rutkauskienė.

Toliau vykome į V. Mykolaičio-Putino sodybą. Čia taip pat pasitiko sodybą prižiūrintys artimieji – rašytojo brolio anūko žmona ir, kaip sakė moteris, „gyvasis eksponatas“ rašytojo sūnėnas. Išgirdome skaudžią, bet įdomią Putino vaikystės ir jaunystės istoriją, apie netikėtą poelgį – pasitraukimą iš kunigų luomo ir vedybas, apie tai, kaip skaudžiai sūnaus poelgį išgyveno motina. Ne tik pamatėme rašytojo gimtąją sodybą, bet ir vaikštinėjome jaunystės takais – užkopėme romane „Altorių šešėly“ dažnai minimą Aušrakalnį, kuris tądien buvo virtęs tikra vėjų pagaire.

Taip pat aplankėme ir vaikų rašytojo Anzelmo Matučio tėviškę. Mus pasitikęs dabartinis sodybos savininkas maloniai aprodė netoliese pasodintą parką, kuriame puikuojasi pasakų motyvais nudrožtos medinės skulptūros, plenerų metu sukurtos įvairių šalių menininkų. Muziejuje, skirtame A. Matučiui, surinkti ne vien rašytojo gimtinėje rasti senieji buities reikmenys: grožėjomės kelių šimtų metų senumo audiniais, stebėjomės metalu apkaustytu kastuvu, skaičiuojančiu taip pat kelintą šimtmetį, kai kam teko pasimatuoti arba bent pakilnoti senovišką milinį drabužį – burką.

Kita stotelė – Ožkabaliai, Lietuvos nepriklausomybės akto signataro, pirmojo lietuviško laikraščio leidėjo, visuomenės veikėjo J. Basanavičiaus gimtinė. Tiesa, pastatai atkurti, tačiau viskas atrodo labai autentiškai. Šalia sodybos vaikai pasilinksmino savotiškame medinių atrakcionų parke, po to žingsniavome į ąžuolyną, kuriame daugelis medžių turi savas dedikacijas – partizanams, prezidentams, trims Baltijos valstybėms. Auga ir vienas itin išskirtinis ąžuolas – jis išaugintas iš Stelmužės ąžuolo gilės.

Pasiekus Sūduvą būtina aplankyti ir kartais kontraversiškai vertinamos asmenybės, tačiau nenuginčijamai talentingos poetės Salomėjos Nėries tėviškę. Gaila, tačiau čia išlikę tik ūkiniai pastatai ir gyvenamojo namo pamatai su rūsiu. Stebėjomės „miegančiomis obelimis“, kurių šakos auga, atrodo, keistos jėgos traukiamos žemyn, pavaikštinėjome šalia poetės tėvo iškastų tvenkinių – ambicingo, deja, nepasiteisinusio projekto. Žinoma, nužingsniavome ir iki Širvintos, taip dažnai aprašytos S. Nėries eilėraščiuose. Diskutavome: ar tai tikrai graži upelė? Kaip sakoma, skonio reikalas, tačiau, daugumos nuomone, taip, graži.

Na, o kitapus Širvintos – Kazio Bradūno gimimo vieta. Aplankėme ir ją. Tačiau ši vieta nuo kitų kardinaliai skiriasi: nėra išlikusio nei vieno pastato – tik sodybvietė. Poetui paminėti šioje vietoje stovi stilizuoti vartai, o takelis nuo jų veda link medinio atminimo ženklo.

Paskutinis mūsų sustojimas – Paežerių dvaras. Klasicistinio stiliaus šiuo metu visiškai restauruoti dvaro rūmai sužavėjo puikia architektūra, nuostabiu vaizdu į ežerą iš balkono, autentiškais to meto baldais. Viename iš dvaro komplekso pastatų įsikūrusiame krašto muziejuje taip pat matėme įdomių eksponatų – prietaisą cukrui smulkinti, pelių ir musių gaudykles. Be to, iššūkis buvo pakilti į Belvederio bokštą – 17 metrų aukštyje esančią apžvalgos aikštelę, į kurią veda siauri sraigtiniai laipteliai.

Taigi, dieną praleidome tikrai turiningai, daug pamatėme, daug sužinojome, bendravome.

 Lietuvių k. mokytojos A. Rutkauskienė, A. Paciukonienė

„Šviesofore“ – šeštokiečiai

Balandžio 18 dieną vyko „Šviesoforo“ varžybų II (rajoninis) etapas, kuriame dalyvavo ir mūsų mokyklos komanda: Raigardas Murauskas, Justas Vievesis, Beatričė Kancevičiūtė, Austėja Plonytė. Kiekvienas komandos dalyvis gavo dovanėlių. Taip pat buvo apdovanoti ir pirmame ture dalyvavę visi pradinių klasių mokiniai.

Pradinių kl. mokytoja L. Šimeliauskienė