23 balandžio, 2018Daily Archives

Akcija „Darom“: darbingai ir šmaikščiai nusiteikę dalyviai švarino mokyklos teritoriją

Akcija „Darom“ akcija yra vienas didžiausių renginių Lietuvoje, kuris atkreipia dėmesį ne tik į aplinkosaugos problemas Lietuvoje ir visame pasaulyje, bet skatina savanorystės, socialinio atsakingumo ir pilietiškumo jausmus. Balandžio 20 d. visa mokyklos bendruomenė prisijungė prie respublikinės akcijos „Darom 2018“. Mokiniai kartu su klasių auklėtojais, dalykų mokytojais ir kitais mokyklos darbuotojais tvarkė mokyklos aplinką: grėbė pernykštę žolę, rinko šiukšles, šakas, šlavė šaligatvius ir aikštyną, pureno gėlynus. 4ge klasės mokiniai kartu su auklėtoja tvarkė Kalniškės mūšio vietą.

Aktyvus paauglių laisvalaikis

2018-04-19 mokyklos devintokai ir dešimtokai Lazdijų r. Varnėnų kaimo bendruomenės buvo pakviesti laisvalaikį praleisti kitaip: mokiniai vyko į Boulingo klubą Druskininkų SPA Vilnius komplekse. Tris valandas mokiniai turėjo neeilinę galimybę pramogauti kartu su bendraklasiais ir bendraamžiais iš savo ir kitų mokyklų žaisdami boulingą ir amerikietiškąjį biliardą. Daugeliui mokinių tai buvo pirmoji galimybė išbandyti savo jėgas ir fizinę ištvermę boulingo takelyje, tačiau pakankamai sėkminga. Pasibaigus varžytuvėms Boulingo klube, mokiniai su mokytojomis dar užsuko pasigrožėti Druskininkų Vijūnėlės parke pražydusių narcizų jūra. Esame dėkingi Lazdijų r. Varnėnų bendruomenei už galimybę pramogauti kitaip, įgyvendinant projekto „Praleisk laisvalaikį kitaip“ veiklą „Praleisk laisvalaikį kitaip – Boulingo klube“.

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui, 9 kl. auklėtoja J. Vaičeskienė

Po Suvalkiją ir po literatūrą

Saulėtą šeštadienio rytą būrys septintokų ir aštuntokų, paįvairinti kelių šeštokių, lydimi lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų, išvyko Suvalkijos link. Tikslas – aplankyti žymiausias Suvalkijos literatūrines vietas. Kaip žinia, tai kraštas, davęs Lietuvai daug žymių žmonių, todėl ir nuorodų į įvairių visuomenės veikėjų gimimo ar augimo vietas pakeliui matyti ne viena. Mes lankėme žymių rašytojų gimtines ir jiems brangias vietas.

Pirmasis sustojimas – Kūlokų kaimas Marijampolės rajone. Tai „Baltaragio malūno“ ir daugelio kitų kūrinių autoriaus Kazio Borutos tėviškė. Yra išlikusi raudona mūryta sodyba (kokia prabanga tais laikais!), keletas ūkinių pastatų. Mus pasitikęs rašytojo giminaitis trumpai papasakojo apie nenuoramą K. Borutą, jo šeimą, paveldėtą sodybą, pavaišino rauginta gira, o ko nepasakė, spragas užpildė mokytoja A. Rutkauskienė.

Toliau vykome į V. Mykolaičio-Putino sodybą. Čia taip pat pasitiko sodybą prižiūrintys artimieji – rašytojo brolio anūko žmona ir, kaip sakė moteris, „gyvasis eksponatas“ rašytojo sūnėnas. Išgirdome skaudžią, bet įdomią Putino vaikystės ir jaunystės istoriją, apie netikėtą poelgį – pasitraukimą iš kunigų luomo ir vedybas, apie tai, kaip skaudžiai sūnaus poelgį išgyveno motina. Ne tik pamatėme rašytojo gimtąją sodybą, bet ir vaikštinėjome jaunystės takais – užkopėme romane „Altorių šešėly“ dažnai minimą Aušrakalnį, kuris tądien buvo virtęs tikra vėjų pagaire.

Taip pat aplankėme ir vaikų rašytojo Anzelmo Matučio tėviškę. Mus pasitikęs dabartinis sodybos savininkas maloniai aprodė netoliese pasodintą parką, kuriame puikuojasi pasakų motyvais nudrožtos medinės skulptūros, plenerų metu sukurtos įvairių šalių menininkų. Muziejuje, skirtame A. Matučiui, surinkti ne vien rašytojo gimtinėje rasti senieji buities reikmenys: grožėjomės kelių šimtų metų senumo audiniais, stebėjomės metalu apkaustytu kastuvu, skaičiuojančiu taip pat kelintą šimtmetį, kai kam teko pasimatuoti arba bent pakilnoti senovišką milinį drabužį – burką.

Kita stotelė – Ožkabaliai, Lietuvos nepriklausomybės akto signataro, pirmojo lietuviško laikraščio leidėjo, visuomenės veikėjo J. Basanavičiaus gimtinė. Tiesa, pastatai atkurti, tačiau viskas atrodo labai autentiškai. Šalia sodybos vaikai pasilinksmino savotiškame medinių atrakcionų parke, po to žingsniavome į ąžuolyną, kuriame daugelis medžių turi savas dedikacijas – partizanams, prezidentams, trims Baltijos valstybėms. Auga ir vienas itin išskirtinis ąžuolas – jis išaugintas iš Stelmužės ąžuolo gilės.

Pasiekus Sūduvą būtina aplankyti ir kartais kontraversiškai vertinamos asmenybės, tačiau nenuginčijamai talentingos poetės Salomėjos Nėries tėviškę. Gaila, tačiau čia išlikę tik ūkiniai pastatai ir gyvenamojo namo pamatai su rūsiu. Stebėjomės „miegančiomis obelimis“, kurių šakos auga, atrodo, keistos jėgos traukiamos žemyn, pavaikštinėjome šalia poetės tėvo iškastų tvenkinių – ambicingo, deja, nepasiteisinusio projekto. Žinoma, nužingsniavome ir iki Širvintos, taip dažnai aprašytos S. Nėries eilėraščiuose. Diskutavome: ar tai tikrai graži upelė? Kaip sakoma, skonio reikalas, tačiau, daugumos nuomone, taip, graži.

Na, o kitapus Širvintos – Kazio Bradūno gimimo vieta. Aplankėme ir ją. Tačiau ši vieta nuo kitų kardinaliai skiriasi: nėra išlikusio nei vieno pastato – tik sodybvietė. Poetui paminėti šioje vietoje stovi stilizuoti vartai, o takelis nuo jų veda link medinio atminimo ženklo.

Paskutinis mūsų sustojimas – Paežerių dvaras. Klasicistinio stiliaus šiuo metu visiškai restauruoti dvaro rūmai sužavėjo puikia architektūra, nuostabiu vaizdu į ežerą iš balkono, autentiškais to meto baldais. Viename iš dvaro komplekso pastatų įsikūrusiame krašto muziejuje taip pat matėme įdomių eksponatų – prietaisą cukrui smulkinti, pelių ir musių gaudykles. Be to, iššūkis buvo pakilti į Belvederio bokštą – 17 metrų aukštyje esančią apžvalgos aikštelę, į kurią veda siauri sraigtiniai laipteliai.

Taigi, dieną praleidome tikrai turiningai, daug pamatėme, daug sužinojome, bendravome.

 Lietuvių k. mokytojos A. Rutkauskienė, A. Paciukonienė

„Šviesofore“ – šeštokiečiai

Balandžio 18 dieną vyko „Šviesoforo“ varžybų II (rajoninis) etapas, kuriame dalyvavo ir mūsų mokyklos komanda: Raigardas Murauskas, Justas Vievesis, Beatričė Kancevičiūtė, Austėja Plonytė. Kiekvienas komandos dalyvis gavo dovanėlių. Taip pat buvo apdovanoti ir pirmame ture dalyvavę visi pradinių klasių mokiniai.

Pradinių kl. mokytoja L. Šimeliauskienė