birželio 2019

Vaikų vasaros ir poilsio stovykla „Per vasarą – nė ašaros“ tęsiasi

Pasibaigus mokslo metams Šeštokų mokyklos 5–8 klasių 16 mokinių dalyvavo tęstinėje vaikų vasaros ir poilsio stovykloje „Per vasarą – nė ašaros“.

Birželio 25 d. mokiniai stovyklavo Druskininkuose. Aplankė vieno geriausių Dzūkijos skulptorių A. Česnulio skulptūrų parką. Jo sodyboje esantys drožiniai unikalūs, skirtingi, gyvybingi. Mokiniai pamatė koplytstulpius, bandė atspėti, kuris šventasis išdrožtas, koks jo vardas. Patiko ir lietuvių liaudies dainos „Du gaideliai“ kompozicija, malūnas. Vėliau važiavome į Girios aidą – miško muziejų. Čia laiką praleidome poilsiaudami – supomės sūpuoklėmis, apžiūrėjome augalus kieme, užkandžiavome. Vėliau laukė Druskininkų miesto apžvalga, grožio šaltinio vanduo, Druskonio ežeras.

Trečiadienio rytą išskubėjome į Vilnių. Daugeliui mokinių tai buvo pirmasis apsilankymas sostinėje. Na, o oro būta išties karšto, taigi visi šurmuliuodami ir nekantraudami laukėme edukacijos „Vilniaus Katedros požemiai tamsoje“. Požemiai – paslaptinga vieta, tačiau visi pojūčiai dar labiau paaštrėja užgesus šviesai. Visi juokai ir pokštai išblėso, vos tik nusileidome siaurais laipteliais į tamsiuosius požemius. Mokiniai pasišviesdami tik žibintuvėliais kartu su gidu čia apžiūrėjo seniausius Lietuvoje mūrus, laidojimo patalpas, archeologinius radinius, vieną seniausių freskų Lietuvoje ir karališkąjį mauzoliejų.

Sostinėje mokiniai taip pat aplankė Bernardinų sodą, kuriame susipažino su maistiniais ir arbatiniais augalais, apžiūrėjo atkurtus senuosius parko elementus: alpinariumą, tvenkinį, šėlo vaikų žaidimo aikštelėje bei atsigaivino Vilnelės vandenyje. Didelį įspūdį mokiniams paliko Aušros Vartai.

Ketvirtadienio popietę vėl visi susirinkome, deja, jau paskutinei išvykai. Šį kartą mokiniai vyko į Marijampolės „Spindulio“ kino teatrą, kuriame žiūrėjo nuotaikingą animacinį filmą „Pūkuota šnipė“. Tai istorija apie katės, asilo, šuns ir gaidžio nuotykius, primenančius garsiuosius „Brėmeno muzikantus“. Papasakota istorija jauniesiems žiūrovams padėjo suprasti, kad tikra draugystė ir drąsa gali nugalėti visas kliūtis. Daugeliui mokinių tai buvo pirmasis apsilankymas kino teatre, taigi mokiniai nestigo emocijų ir nuostabos.

Stovyklos metu vaikai patyrė daug naujovių, įspūdžių, turiningai praleido laiką, pailsėjo ir, žinoma, praturtino savo istorines, geografines žinias, kūrybines galias. Dėkojame mokytojoms O. Žėkienei, R. Gibienei bei S. Ažukienei už pagalbą organizuojant išvykas.

 

Darželinukai rinko vaistažoles

Prasidėjus šiltai vasarai darželio vaikučiai ir jų auklėtojos pradėjo rinkti vaistažoles. Vaikučiai sužinojo, kad ant aukšto liepos medžio auga liepžiedžiai. Iš jų išvirta arbata apsaugo nuo peršalimo ligų žiemą. Vaikai su didžiausiu noru skynė liepžiedžius, juos paruošė išdžiovinti, o atėjus žiemai skanaus gardžią liepukų arbatą.

 L. Šimeliauskienė

 

Sporto diena Šeštokų mokykloje

Birželio 20 dieną Šeštokų mokykloje vyko Sporto diena, kurios metu mokyklos bendruomenė varžėsi 2×2 „Futboliuko“ turnyre, paplūdimio tinklinio aikštelėje, įveikinėjo kliūčių ruožą.

„Futboliuko“ turnyro nugalėtojais tapo „Vilidžerių“ komanda, antrą vietą užėmė „Šliužai“, treti turnyre liko komanda „Niekas“.

Paplūdimio aikštelėje vyko atkakli kova ir tik pabaigoje paaiškėjo, kad šio turnyro nugalėtojais tapo „Čeburaškų“ komanda, antra vieta atiteko komandai „Alfa“, kurioje kartu su savo auklėtiniais žaidė ir mokyklos direktorės pavaduotoja ugdymui Jurgita Vaičeskienė, treti turnyre liko „Profai“.

Po komandinių žaidimų turnyrų vyko individualios varžybos, „Kliūčių ruožo“ įveikimas mokyklos aikštyne, kuriose dalyvavo visi norintys.

Jauniausiųjų tarpe nepralenkiama buvo penktokė Ligita Jonavičiūtė, kuri „Kliūčių ruožą“ įveikė greičiau net ir už berniukus.

Vyresnių merginų tarpe greičiausiai trasą įveikė dešimtokė Vaida Valasevičiūtė, antra vieta atiteko taip pat dešimtokei Agnei Malažinskaitei.

Vyresnių vaikinų grupė buvo gausiausia ir net du vaikinai užfiksavo vienodą „Kliūčių ruožo“ įveikimo laiką, pasipuošė aukso medaliais – dešimtokas Kajus Armalis ir gimnazistas Karolis Ramanauskas, antra vieta atiteko dešimtokui Gyčiui Gliaudeniui, trečią vietą iškovojo taip pat dešimtokas Andrius Valasevičius.

Sporto dienos varžybų, rungčių nugalėtojus ir prizininkus pasveikino ir apdovanojimus įteikė Šeštokų mokyklos direktorė Alma Burbaitė. Už apdovanojimus dėkojame Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui (projektas „Olimpinė karta“).

Kūno kultūros mokytojas V. Jasevičius

Vaikų vasaros ir poilsio stovykla „Per vasarą – nė ašaros“

Net nepajutome, kaip atėjo gražuolė, linksmuolė ir nepakartojama, laukiama ir mėgstama, visų  mylima vasara. Kartu su ja pasibaigė mokslo metai mokyklos pradinukams, tačiau jie neskubėjo išsiskirstyti atostogauti – dalyvavo mokyklos organizuojamoje vaikų vasaros ir poilsio programoje „Per vasarą – nė ašaros“, kuri vyko karštomis birželio 10–14 dienomis.

Pačią pirmą dieną susirinkę į mokyklą sukūrėme taisykles, aptarėme stovyklos programą, vyko atidarymas, susipažinimas ir visi linksmi išvykome į Ožkabalių kaimą, Jono Basanavičiaus gimtinę. Čia dalyvavome edukacinėje programoje „Kai žemę puošia ąžuolai“, kurios metu aplankėme Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyną, sužinojome jo sodinimo istoriją, susipažinome su ąžuolyno giraitėmis, aplankėme vardinius ąžuolus. Taip pat išgirdome pasakojimus apie ąžuolų rūšis, jų sodinimą, naudą, apie ąžuolą lietuvių liaudies mitologijoje, tautosakoje, etnografijoje. Po pasivaikščiojimo  žinias patikrinome praktiškai – dalyvavome viktorinoje, sprendėme užduotis, užduočių sąsiuviniuose. Labai patiko edukacinė programa „Pro vaikystės langą“, kurios metu vaikai susipažino su muziejuje esančiomis etnografinėmis ekspozicijomis, valstiečių namų apyvokos daiktais ir darbo įrankiais, išklausė pasakojimų apie Jono Basanavičiaus vaikystę, santykius su šeimos nariais, jam nutikusius nuotykius, linksmas ir įdomias istorijas, papasakotas J. Basanavičiaus tėvo. Programos dalyviams buvo pateikta kūrybinė užduotis – užduočių sąsiuviniai su klausimais, mįslėmis, kryžiažodžiais.

Antrąją stovyklos dieną vaikai lankėsi Metelių regioniniame parke, pamatė, kur gyvena reti, Europoje saugomi baliniai vėžliai, beje, jie yra regioninio parko simbolis. Vaikai ėjo miško taku išbandydami savo ištvermę, įveikdami kliūtis, kartu pažindami miško augalus ir medžius, ragavo kiškio kopūstų, žemuogių, stebėjo paukščius per žiūronus, pamatė visai netoli beplaukiojančias gulbes. Visiems didelį įspūdį paliko Dusios ežero grožis ir didybė, mažieji suprato, kodėl ežeras vadinamas Dzūkijos jūra. Jie ežere plaukiojo sūpuoklėmis ant vandens, braidžiojo – visa tai ypač patiko, juk karštą vasaros dieną kasdien įbristi į ežerą ne kiekvienas turi galimybių. Po pietų vaikai dėliojo dėliones lavindami savo atmintį ir rankų miklumą.

Trečiąją stovyklos dieną vaikai lankėsi Veisiejų regioniniame parke, aplankė buvusio Veisiejų dvaro fragmentus – buvusio dvaro fligelį, vieną seniausių pastatų ne tik Veisiejuose, bet ir apylinkėse, lankėsi rūsiuose, ieškojo lobio. Stovyklautojai sužinojo, kad Veisiejų dvaro parkas yra vienas iš seniausių parkų Lietuvoje, patiko čia esantis 18 liepų ratas. Nors diena pasitaikė labai karšta, pradinukai susėdę pavėsyje labai draugiškai bendravo vis atsigaivindami vandeniu, tačiau laiko veltui neleido, įmindavo mįsles, klausydavo mokytojos pasakojimų. Pavargę, tačiau kupini stiprių įspūdžių grįžo į namus.

Ketvirtąją dieną vaikai leido Prano Dzūko sodyboje. Čia mokiniai pynė apyrankes, vėliau vyko ekskursija po visą sodybą. Etnografinė Prano Dzūko sodyba – pats didžiausias Lazdijų krašto muziejaus padalinys, kurį sudaro šeši pastatai: gyvenamasis namas, klėtis (svirnas), kluonas, kalvė ir du ūkiniai pastatai. Erdviuose muziejaus padalinio pastatuose saugomi didelių matmenų eksponatai: aliejaus spaudimo aparatas, skiedrų gaminimo įrenginys, kuliamoji, su kuria kuldavo javus. Vaikai susipažino su praeitimi, lankymasis sodyboje juos nukėlė į prosenelių gyvenimą. Grįžę į namus vaikai darė koliažą „Myliu savo kraštą“.

Penktoji diena – sporto diena. Vyko labai smagios užduotys su popieriaus lapais, estafetės su spalvotais popierėliais, kamuoliais, taikliausiųjų ieškota prie futbolo vartų ir dar daug kitų užduočių atlikta. Estafetės nuotaikingos, įdomios, ilgai vaikams išliks atmintyje. Taip pat mokinukai piešė piešinius „Mano spalvota vasara“. Vėliau kiekvienas papasakojo, kas labiausiai įsiminė, kas paliko didžiausią įspūdį, kiekvienas vaikas patyrė kažką nepakartojamo. Vėliau stovyklautojai buvo apdovanoti prizais, tekusiais burtų keliu.

Visos stovyklos metu buvo organizuojamos įvairios edukacijos, išvykos bei aktyvios veiklos siekiant mokinių bendravimo, bendradarbiavimo bei savo krašto pažinimo, įtvirtinant patriotines, tautiškumo gaires, užtikrinamas vaikams aktyvus ir turiningas vasaros poilsis tenkinant jų pažinimo, saviraiškos bei bendravimo poreikius. Vaikai įgijo atsakomybės, pilietiškumo jausmo, sveiko gyvenimo būdo įgūdžių.

Kaip viskas turi pradžią, turi ir pabaigą. Dėkoju už pagalbą organizuojant šią stovyklą mokyklos direktorei Almai Burbaitei, mokytojams, mokytojo padėjėjoms, vairuotojui, virėjoms ir visiems, kurie prisidėjo, kad ši stovykla praėjo gražiai, turiningai ir sklandžiai. Mūsų bendravimas ir veiklos stovykloje baigėsi, visi išsiskirstėme į namus palinkėję vieni kitiems gražios, linksmos, na, ir, žinoma, saugios vasaros. Iki pasimatymo, mieli vaikai.

Programos vadovė vyr. soc. pedagogė Alma Vaišnienė

Gedulo ir vilties dieną…

1941 m. birželio 14 d. prasidėjo masiniai lietuvių areštai ir trėmimai į Sibirą. Per savaitę iš Lietuvos išvežta 30 tūkst. Lietuvos piliečių. Iki šiol vis dar tiksliai nenustatytas tikslus ištremtųjų ir žuvusiųjų pakeliui į tremtį skaičius. Žmonės buvo tremiami krovininių traukinių vagonuose.

Viena iš vietų, iš kurios pajudėjo vagonai, yra Šeštokų geležinkelio stotis. Stoties teritorijoje yra pastatytas kryžius, skirtas šiam juodam Lietuvos istorijos tarpsniui atminti. Būtent čia kasmet susirenka žmonės paminėti, prisiminti, pagerbti tremtinių.

Būtent čia po Šeštokų Švč. Mergelės Marijos, Nuolatinės Gelbėtojos, bažnyčioje aukotų Mišių susirinko minėjimo dalyviai – dalis mokyklos bendruomenės, miestelio žmonės ir svečiai. Prie kryžiaus padėta gėlių, uždegtos žvakelės, prisiminta liūdna istorija. Vėliau visi patraukė Šeštokų kultūros namų link, kur toliau tęsėsi renginys. Čia mūsų mokyklai atstovavo Liucija Ažukaitė ir Beatričė Kancevičiūtė bei Etnografinio ansamblio merginos.


Lazdijų rajono moksleivių futbolo žaidynės

Birželio 12 d. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos stadione vyko Lazdijų rajono moksleivių  futbolo 5×5 varžybos tarp rajono mokyklų komandų. Šiemet turnyre dalyvavo 5 komandos iš Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos, Krosnos, Šeštokų, Kapčiamiesčio E. Pliaterytės, A. Kirsnos mokyklų. Varžybos vyko rato sistema.

Noriu padėkoti savo auklėtiniams iš Šeštokų mokyklos (Kajui, Eitvydui, Martynui, Gyčiu P., Emiliui B., Emiliui M., Karoliui, Lukui, Gyčiui G.), kurie nepaisydami didelio karščio garbingai kovėsi aikštelėje už savo mokyklą ir užėmė 4 vietą Lazdijų rajono moksleivių futbolo žaidynėse.

Futbolas, kurį žaidėte, tikrai buvo mielas akiai, kova atkakli ir užimta vieta tikrai neatspindi komandos pajėgumo. Didžiuojuosi Jumis.

Kūno kultūros mokytojas V. Jasevičius

 

 

 

Pamoka apie stiklą

Besibaigiant mokslo metams devintokai dalyvavo dar vienoje integruotoje chemijos ir lietuvių kalbos pamokoje. Šįkart tema – stiklas. Pirmiausiai mokiniai aiškinosi, kas gi yra tas stiklas, kaip jis gaminamas, kokios žinotinos stiklo rūšys. Taip pat išsiaiškino stiklo ėsdinimo galimybes bei stebėjo šį eksperimentą virtualioje aplinkoje. Vėliau devintokai dirbo su žodynais – aiškinosi, ką reiškia žodis „stiklas“, prisiminė pagrindines raiškos priemones, kuriose šis žodis taip pat labai reikalingas, minė mįsles ir minkles, aiškinosi perkeltinę žodžių „stiklas“, „stiklinis“ prasmę. Na, ir, žinoma, galiausiai dar kartą viską apibendrino, pasitikrino, pažadėjo įsiminti pagrindinę informaciją.

Chemijos mokytoja T. Radzevičienė, lietuvių kalbos mokytoja A. Paciukonienė

Mažieji lankėsi Verstaminuose

Mūsų ikimokyklinukai ir priešmokyklinukai bei jų auklėtojos dalyvavo judriųjų ir muzikinių žaidimų rytmetyje Verstaminuose. Vaikučiai ne tik parodė, kaip moka žaisti ir linksmintis, bet susipažino ir su kitų darželių vaikučiais. Mokėsi draugiškai žaisti įvairius žaidimus. Su linksma nuotaika ir padėkos raštu laimingi grįžo namo.

L. Šimeliauskienė

Susipažinimas su geležinkelininko profesija

1–2 klasių mokiniai lankėsi AB „Lietuvos geležinkeliai“ Šeštokų geležinkelio stotyje, kurioje dirba Miglės tėtis. Jis vaikus supažindino su geležinkelininko profesija, krovos darbais, vykdomais stotyje. Mokinius sužavėjo unikali geležinkelio stotis, trys dideli konteineriniai kranai, traukiniai. Taip pat vaikai ėjo naująja perėja, kuri visiems paliko didelį įspūdį.

1–2 kl. mokytoja I. Bernatonienė

 

Pamoka apie gamtą natūralioje aplinkoje

Siekiant saugoti gamtą, pirmiausia ją reikia pažinti, suprasti, pamilti. 1–2 klasių mokiniai stebėjimus atliko gamtoje. Su stebėjimo lapais išsiruošė į kiemą. Visi stebėjo, tyrinėjo, lygino, diskutavo, analizavo pastebėtus objektus.

Pirmiausia vaikus jaudino atbudusi gamta, pirmieji lapeliai, gėlės, gyvūnėliai.

Pirmasis tyrinėjimas – „Bestuburių tyrinėjimas. Pažintis su slieku“. Antrasis tyrinėjimas – „Bestuburių tyrinėjimas. Pažintis su vynuogine sraige“.

Šie tyrinėjimai mokiniams patiko, o savo pastebėjimus jie fiksavo savo veiklos lapuose.

 1–2 kl. mokytoja I. Bernatonienė