18 birželio, 2023Daily Archives

1863–1864 m. sukilimo pėdsakais mūsų krašte…

2023 m. sukanka 160 metų, kai Varšuvoje prasidėjo sukilimas prieš Rusijos imperijos valdžią, greitai išsiplėtęs ir visoje Lietuvoje. 1863–1864 m. sukilimu buvusios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės tautos – lietuviai, lenkai, baltarusiai, ukrainiečiai – siekė išsivaduoti iš Rusijos imperijos priespaudos. Tai buvo kovingiausias, ilgiausiai trukęs išsivadavimo sąjūdis bei kova už laisvę Rusijos imperijoje XIX amžiuje.

Visoje Lietuvoje yra 1863–1864 m. sukilimą įprasminančių vietų. Yra tokia vieta ir mūsų rajone – tai Statiškės miškas. Šiame miške 1863 m. birželio 29 d. įvyko nuožmus mūšis tarp sukilėlių ir rusų armijos kareivių. Šiame mūšyje žuvo 35 sukilėliai ir jų vadas P. Suzinas. Paminėdami šį Lietuvos už laisvę kovų istorijoje svarbų įvykį mūsų mokyklos mokiniai dalyvavo netradicinėje pamokoje Statiškės mūšio vietoje. Pagerbėme sukilėlių atminimą jų palaidojimo vietoje. Aplankėme ir dvarininkų Gutovų, pagelbėjusių sukilėliams, kapą.