Knygnešio dienos atgarsiai

Kovo 16-oji – Knygnešio diena. Mūsų mokykloje ji buvo paminėta kovo 14 dieną. Lietuvių kalbos mokytoja A. Rutkauskienė 5–9 klasių mokinius pakvietė dalyvauti viktorinoje „Ką aš žinau apie spaudos draudimo laikotarpį?“. Dalyvavimas nebuvo privalomas, bet žinias pasitikrinti panoro net 38 mokiniai. Aktyviausi – penktokai, aštuntokai ir devintokai. Užduotys buvo pateikto iš anksto, mokiniai ruošėsi savarankiškai. Šeštokai ir aštuntokai yra dalyvavę Lazdijų krašto muziejaus programoje „Slaptoji mokykla“, todėl viktorinoje galėjo pasinaudoti ir šiomis žiniomis. Mokiniais su mokytoja buvo susitarę, kad žinios bus įvertintos pažymiais.

Vyresniųjų klasių mokiniai taip pat paminėjo žymiąją dieną. Dešimtokai, vienuoliktokai, dvyliktokai žiūrėjo kostiuminę J. Tukano režisuotą dramą „Knygnešys“. Spalvingas XIX a. Lietuvos kaimo gyvenimas, humoras, nuotykiai, pavojai ir sunkūs pasirinkimai, tai – tik menka dalelė to, su kuo susiduria plevėsa Jurgis, susipažinęs su knygnešiu Mažvydu. Įdomu buvo ne tik pamatyti tikroviškas to meto kultūrinės ir istorinės aplinkos detales, mokinius suintrigavo ir tai, jog filmas pastatytas visai neseniai – 2011 metais, o pagrindinius vaidmenis atlieka žinomi aktoriai. Pažiūrėję filmą, mokiniai užrašė savo mintis apie kalbą, knygą, spaudą, kultūrą, istoriją, laisvę, aukojimąsi ir kita. Vėliau gražiausios mokinių mintys „sugulė“ į stendą lietuvių kalbos kabinete. Taip pat šiame kabinete norintys galėjo apžiūrėti senų spaudinių parodėlę. Vienas iš eksponatų iš tiesų yra spaudos draudimo laikotarpio liudininkais – knyga, išleista 1894 m.