18 kovo, 2019Daily Archives

Lietuvių kalbos dienos pasibaigė, tačiau darbai tęsiasi

Kaip žinia, visas mėnesis nuo vasario 16 d. iki kovo 11 d. yra skiriamas lietuvių kalbos dienoms. Ne išimtis ir mūsų mokykla – čia taip pat vyko įvairiausios veiklos, skirtos šioms dienoms. Visą mėnesį meniškos prigimties mokiniai (gimnazistai taip pat) stabdė akimirkas arba perrinkinėjo savo archyvus ir bendromis jėgomis kūrė fotonovelių rinkinius „Jo didenybė žodis“ (šiuos darbus galite rasti mokyklos internetinio puslapio archyve arba „Facebook“ paskyroje). Taip pat visą mėnesį norintieji prisidėjo prie mūsų gyvenamosios vietos vietovardžių rinkimo (juk 2019-ieji – paskelbti Vietovardžių metais). Mokyklos antrojo aukšto fojė esančiame stende galima surasti įdomių faktų apie mūsų gimtąją kalbą ir jos istoriją bei dar vieną bendrai mokinių kurtą darbą – ranka užrašytą Vaižganto romano „Pragiedruliai“ ištrauką apie Lietuvą, apie kalbą, lietuviškąją kultūrą (beje, 2019-ieji taip pat yra ir Vaižganto metai). Tęsdami Lietuvių kalbos dienas gimtosios kalbos puoselėtojai tikrinosi žinias rašydami Nacionalinį diktantą, o paskutinis akcentas – 5 klasės mokinių netradicinė pamoka, vykusi Prano Dzūko sodyboje, skirta Knygnešio dienai.

Vis dėlto nepaisant to, kad Lietuvių kalbos dienų veiklos baigėsi, darbai tęsiasi: ir toliau uoliai mokomės ne tik taisyklingai rašyti ir kalbėti savo gimtąja kalba, bet ir ją gerbti, puoselėti, didžiuotis, kad kalbama viena seniausių ir archajiškiausių kalbų.

Lietuvių k. mokytoja A. Paciukonienė

Antroji „Karjeros diena“ – postūmis jauniems žmonėms

Kovo 15 d. jau antrąkart į Lazdijų r. Šeštokų mokyklą sugrįžo Karjeros diena. Šią dieną mokiniai mokykloje leido neįprastai: be vadovėlių ir namų darbų, tačiau bendraudami su įdomiais žmonėmis ir užsiimdami įdomiomis veiklomis. Juk neatradus savęs ir neišbandžius įvairių veiklų, sunku nuspręsti, kokį karjeros kelią pasirinkti.

Pačių mažiausiųjų, pradinukų, tą dieną laukė kulinariniai atradimai mokyklos virtuvėlėje. Mokiniai kartu su mokytojomis ir mamomis kepė savo pirmuosius keksiukus. Antroji dienos dalis buvo skirta kūrybai: mokiniai iš spalvotos sūrios tešlos gamino pačius įvairiausius dirbinius.

5–8 klasių mokiniai veiklas netradicinei dienai rinkosi iš anksto pagal savo pomėgius. O veiklų pasiūla buvo išties nemenka: kiaušinių marginimas vašku ir dekupažo technika, dirbiniai iš sūrios tešlos ir medžio bei muilo gamyba. Visos veiklos sulaukė mokinių dėmesio, tačiau didžiausio susidomėjimo ne tik mokinių, bet ir mokytojų sulaukė muilo gamybos paslaptys. Netradicines veiklas su mokiniais organizavo ne tik Lazdijų r. Šeštokų mokyklos mokytojai I. Kūlokienė, A. Paciukonienė, G. Mirijauskas, bet mielai prisidėjo ir A. Kirsnos technologijų mokytoja L. Žaliauskienė, Lazdijų TIC vadybininkė J. Bakšaitė bei mokinių mamos.

Pačių vyriausiųjų mokyklos ir Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos Šeštokų vidurinio ugdymo skyriaus mokinių laukė įdomios pažintys su esamais ir  buvusiais mokyklos mokiniais, studentais, kitais įdomiais svečiais ir netgi aukštosios mokyklos dėstytojais. Į renginį atvyko ir kaimyninės Lazdijų r. Krosnos mokyklos 10 klasės mokiniai.

Pati pirmoji mokinius pasveikino buvusi mokyklos mokinė Eglė Rutkauskienė, šeštokietė, sėkmingai įkūrusi įmonę „Lubų sistemos“ ir atstovaujanti tarptautinei kompanijai „Vecta design“. Eglė buvo atvira: jeigu laiką galėtų atsukti atgal, iš mokyklos pasiimtų daug daugiau. Eglė pristatė savo sėkmės istoriją, iki kurios reikėjo nueiti nelengvą savęs paieškos, išbandymų ir atkaklaus darbo kupiną kelią. Eglė kalbėjo apie bendravimo, bendradarbiavimo kompetencijos, savo pomėgių ir gebėjimų realizavimo ir plėtojimo svarbą. Eglės žinutė mokiniams: turėti tikslą, kurio atkakliai reikia siekti. Eglė įrodė, kad su verslu puikiai gali derėti ir menas – jos pateikti darbų pavyzdžiai kalbėjo patys už save.

Ne mažiau įtikinamai savo specialybę ir darbą pristatė taip pat buvusi mokyklos mokinė ir VGTU aplinkos inžinerijos magistrė Rūta Gadišauskaitė. Rūtos istorija parodė, kad kartais gyvenimas karjerą pakreipia visai netikėta linkme, todėl naujiems iššūkiams reikia būti pasiruošus, susitelkti į tikslą ir nepasiduoti sunkumams, nes sunkus darbas visada duoda grąžą.

Abejingų nepaliko ir karo žurnalisto, keliautojo ir poeto Ričardo Lapaičio pasakojimas apie patirtis, asmeninius ir pažintų žmonių išgyvenimus lankantis karo zonose, apie tai, ką reiškia būti karo žurnalistu, apie šios profesijos žmonių patiriamus pavojus. Buvome vieni iš nedaugelio lietuvių, kurie matėme užsienyje rodomo ir geriau žinomo dokumentinio filmo „Begalinis koridorius“ fragmentus.

Viena jauniausių renginio pranešėjų buvo Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos Šeštokų vidurinio ugdymo skyriaus 4ge klasės mokinė Rugilė Kairaitytė. Būdama abiturientė, Rugilė ne tik stengiasi kruopščiai ruoštis brandos egzaminams, bet ir suranda laiko savanorystei. Mokinė kiekvieną šeštadienį vyksta į Marijampolės ligoninę ir neatlygintinai padeda vietos medikams. Bendraamžiams Rugilė galėtų būti puikus pavyzdys, kaip realizuoti save mokyklos suole, susirasti sau įdomios ir naudingos veiklos, o kartu ir kaupti patirtį.

Į renginį pabendrauti su mokiniais ir pedagogais mielai sutiko atvykti ir Lazdijų TIC direktorius Mantas Sabaliauskas, kuris pristatė Turizmo informacijos centro veiklą, naujoves, supažindino su aktyvaus poilsio Lazdijų rajone galimybėmis ir pristatė TIC reprezentacinį filmą. Turizmo vadyba – įdomus, nenuobodus, kupinas nuotykių ir pažinčių darbas.

Apie savęs paieškas ir savanorystę pasakojo ir veisiejietė VU studentė, buvusi savanorė Turkijoje ir esama savanorė  KASP Irutė Gudebskaitė. Mergina pasakojo istoriją, kai savęs paieška atvedė iki savanorystės prie Turkijos–Sirijos sienos, su kokiais iššūkiais jai teko susidurti ir kokias patirtis įgijo praleidusi pusę metų svečioje šalyje. Irutė ragino mokinius rodyti iniciatyvą imtis veiklos, pasinaudoti kiek įmanoma daugiau galimybių, kaupti patirtį ir tobulinti savo gebėjimus.

„Karjeros dienoje“ mokyklą aplankė ir dėstytojų komanda iš Vilniaus Gedimino technikos universiteto – profesorius R. Maskeliūnas ir doc. J. Iljin, kurie labai struktūruotai, vaizdžiai ir konkrečiai pristatė Mechatronikos, robotikos ir skaitmeninės gamybos katedroje siūlomas studijas, paaiškino įstojimo sąlygas ir karjeros galimybes.

Netruko prabėgti pusdienis įdomių ir sėkmingų žmonių apsuptyje, o jų istorijos įkvėpė mokytis ir dirbti nenuleidžiant rankų pasitaikius pirmai nesėkmei ar iššūkiui. Tebūnie mokykla būtent ta vieta, kurioje mokiniai ne tik pažįsta dėsnius, taisykles, mokosi rašto ir kalbų, bet ir kloja pagrindus savo ateities profesijai išbandydami ir realizuodami save. Ačiū renginio svečiams ir pedagogams, kurie padėjo organizuoti renginį.

 Mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, „Ugdymas karjerai“ būrelio vadovė Jurgita Vaičeskienė